<< Kitap Listesi

Yazar Erhan BAYLADI


Sayfa : 208 sayfa
Orjinal Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2014


Yılların hocası ve Kanes Yayınları Editörü Elturan Elmas; Kitabın arka yüzünde diyor ki;

Bir derginin editörlüğünü yaptığım yıllarda genç bir yazar adayı eserinin dergimizde yayımlanmasını rica ediyordu. Olgun bir dille ve akıcı bir üslupla yazılmış hikâyenin kurgu özeti şöyleydi:
“80’li yıllar… Yunus liseyi küçük bir Anadolu şehrinde bitirmiştir. Üniversite eğitimi için geldiği İstanbul’daki Topkapı garajına iner inmez cüzdanını çaldırır. Elinde tahta bavuluyla koca şehirde; kimliksiz ve parasız kalakalmıştır. Utangaçtır, çekingen ve ürkektir. Tek umudu İstanbul’da yaşayan halasının oğlu Hüseyin ağabey… İz bilmez, yol bilmez. Yapabileceği tek bir şey vardır: Allah’a dua etmek. Asfalt kenarında kendi kendine mırıldanır: “Hüseyin abi bir taksiyle geçiverse şuradan, ne olur yarabbi!..” Derken bir Serçe duruverir önünde. Yunus, şoförü görünce gözlerine inanamaz ve “Hüseyin abi!..” diye bağırır.”

Genç yazar adayına “Hikâye ve romanda yaşanmış ya da yaşanması mümkün olaylar anlatılmalı.” gerekçesiyle eserini dergiye alamayacağımı belirtmiştim. Bir ay sonra tek cümlelik bir mektup aldım: “Ama ben bu olayı yaşadım.”

Haklıydı aslında. Hangimizin hayatında böyle anormal tesadüfler yoktu ki? Hangimize ömrümüzün bir anında Hızır yetişmemişti? Yıllar sonra böyle nice Hızırların görüldüğü bu romanın editörlüğünü yapmak vicdan azabımı bir nebze olsun azalttı. Ol… Birkaç sayfa okuduktan sonra elinizden bırakamayacağınız bir roman.

Elturan Elmas - EDİTÖR

Kitabı satın alabileceğiniz internet sayfaları (İstediğiniz markaya tıklayıp, direk kitabın sayfasına bağlanabilirsiniz.)
Yazar Erhan Bayladi
Fotograf Sanatçısı Erhan Bayladı
Muzik Adamı Erhan Bayladı